Wiem wszystko o pszczołach

b_200_133_16777215_00_images_IMG_2933.jpg17 grudnia  w sali 206 na 1,2 i 3 godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty pt. „ Wiem wszystko o pszczołach”. Wzięli w nich udział przedstawiciele klas I-III naszego gimnazjum. Gośćmi honorowymi byli:  Anna Gawęda - Żyllińska, przedstawicielka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pszczelarz, Bogusław Majcher . W czasie trwania warsztatów uczniowie poszerzyli swoje wiadomości  w następujących obszarach:

- budowa zewnętrzna pszczół,

- budowa uli (plastry, ramki),

- skład miodu,

- rodzaje miodu,

- właściwości lecznicze,

-  czym jest nektar i jaki ma skład?

-  co to  jest spadź?

-  co to jest pyłek, co zawiera  i skąd się bierze?

- kiedy obchodzimy Dzień Miodu i Dzień Pszczół?

- czy misie lubią miód?

- na czym polega proces zapylenia?

-kiedy pszczoła może użądlić?

- choroby pszczół.

Najważniejszym  punktem warsztatów był  bardzo ciekawy wykład poprowadzony przez p. B. Majcher  poszerzony o prezentację atrybutów pszczelarza: ramek pszczelich, wosku, kitu pszczelego, kropli propolisowych , a nawet stroju.

Dzięki uprzejmości pana Bogusława młodzież miała okazję skosztować różne rodzaje miodów, między innymi: lipowy, spadziowy, gryczany, nawłoci owy, akacjowy, wielokwiatowy, mniszkowy oraz spróbować napoju przygotowanego z miodu i cytryn.

Podsumowaniem warsztatów był krótki  quiz  sprawdzający nabytą wiedzę. Wyniki były bardzo wysokie – to  efekt zaangażowania oraz skupienia w trakcie warsztatów. Oto ranking klas:

I miejsce Marta Szweda klasa I b

II miejsce Julia Kondak klasa III a

III miejsce Jonasz Mularz klasa II e

Nagrody w postaci słoików z miodami ufundował p . B. Majcher. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w warsztatach . Uczniom klas I b, I e , 2 e za pomoc w przygotowaniach . Pani Iwonie Thiel za fotografowanie  oraz przepyszne wypieki,  które uczniowie mogli spróbować na zakończenie warsztatów.

p. Anna Śmiałek i p. Zofia Kalinowska