Tydzień chleba na zakwasie

phoca_thumb_l_img_0804.jpg Uczniowie naszego gimnazjum już po raz trzeci wzięli udział w kampanii „Tydzień chleba na zakwasie”. Celem programu jest propagowanie wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych.

Kampania realizowana jest we wspólpracy z Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 4 w Opolu. To uczniowie tej szkoły (oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli) uczą swoich młodszych kolegów z PG nr 8 w Opolu wypieku chleba na zakwasie.

Ta nietypowa kilkugodzinna lekcja rozpoczęła się od wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat zdrowotnych właściwości chleba.

Uczniowie usłyszeli, że produkty zbożowe powinny być najważniejszym skladnikiem diety człowieka, a jednak spożycie chleba w naszym kraju wciąż maleje. Tak nie powinno być!

Chleb wypiekany tradycyjnie na zakwasie zawiera m.in. błonnik, witaminę B, bakterie kwasu mlekowego, działa przeciwutleniająco. Spożycie chleba na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko otylości, zachorowania na choroby krążenia, cukrzycy, choroby układu kostnego.

Uczniowie dowiedzieli się również, że tak lubiany przez niektórych biały chleb tostowy jest jednym z najgorszych gatunków chleba. Będą pamiętać, że należy wybierać pieczywo z grubego przemiału.

Druga część warsztatów odbyła się w salach technologii gastronomicznej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa przygotowywała swoje wypieki według wcześniej przygotowanych receptur, w tym oczywiście chleb na zakwasie.  Kosztowanie tego, co samemu się przygotowało, sprawiło biorącym udział

w kampanii wielką radość.

Wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu zostali na drugi dzień poczęstowani zdrowymi wypiekami. Była to naprawdę smaczna niespodzianka!

Koordynator Promocji Zdrowia

w PG nr 8 w Opolu