Polskie Drogi do Niepodległości

W 2003 roku zorganizowaliśmy I Szkolny Konkurs Historyczny " O wolną i niepodległą". Inspiracja do tego konkursu była prowadzona w naszej szkole kampania "Bohater", której celem bylo przygotowanie uczniów do nadania imienia Józefa Piłsudskiego. Uczniowie w tym konkursie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami na temat walki o odbudowę państwa polskiego w latach 1914-1922 oraz zasług przyszłego patrona szkoły dla odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę po okresie zaborów. W kolejnych latach poszerzyliśmy zakres materiału aby umozliwić uczniom zdolnym zaprezentowanie swojej wiedzy z życia patrona szkoły Józefa Piłsudskiego i historii Polski po odzyskaniu niepodległości. W 2006 roku zmieniliśmy nazwę na "Polskie drogi do niepodległości" oraz zaprosiliśmy uczniów innych gimnazjów do zmagań w tym konkursie. Konkurs składa się z kilku tur w skład których wchodzą min. pytania zwykłe, praca z tekstem źródłowym, identyfikacja postaci.

Organizacja konkursu:

1.Organizatorem konkursu jest PG nr 8 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opolu.

2.Konkurs adresowany jest do uczniów klas III opolskich gimnazjów.

3.Uczniowie uczestniczą w konkursie indywidualnie.

4.Szkołę w konkursie może reprezentować maksymalnie 6 uczniów.

5.Eliminacje szkoła przeprowadza według własnego uznania.

6.Finał składa się z części pisemnej i ustnej.

7.Organizatorzy gwarantują nagrody i dyplomy dla uczestników.

8.Zgłoszenia - pisemnie, telefonicznie, pocztą elektroniczną

9.Osoby odpowiedzialne za konkurs: p.Lilla Janusz i p.Dorota Mechel

Zakres materiału:

Konkurs dotyczy tematyki walki Polaków o odbudowę własnego państwa w latach 1914-1922 na tle wydarzen z historii powszechnej oraz postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, patrona PG8 w Opolu.

1.Przebieg i charakter I wojny światowej.

2.Rewolucja w Rosji 1917 roku

3.Sprawa polska na arenie miedzynarodowej w latach 1914- 1918.

4.Polacy wobec wojny - postawy i udział Polaków w walkach na różnych frontach

5.Odbudowa niepodległego państwa - X / XI 1918 - II 1919

6.Walka o granice zachodnią - powstania w Wielkopolsce i na Śląsku

7.Wojna polsko - bolszewicka i kwestia ukraińska

8.Ostateczne ukształtowanie granic państwa - problem Wilna i Śląska Cieszyńskiego.

9.Działalność Józefa Piłsudskiego W latach1890 - 1921

Uczestnicy beda musieli sie wykazać umiejętnością pracy z mapą, tekstami źródłowymi i innymi źródłami wiedzy hiastorycznej.

Literatura:

1.Podręcznik historii do klasy III gimnazjum wydawnictwa Rożak,GWO, WSiP (odpowiednie rozdziały)

2.Materiały dotyczace Józefa Pilsudskiego - na stronie internetowej PG 8 ("Nasz Patron")