Aktywizacja uczniów

Today327
Yesterday1968
This week12605
This month40827
Total1443536

 

Zapraszamy na nową stronę PSP 33: www.psp33.opole.pl 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ratownictwo chemiczne w Państwowej Straży Pożarnej

            W dniu 4 października 2007r.  w ramach kółka  biologiczno - chemicznego mieliśmy okazję zapoznać się z zadaniami, sprzętem i wyposażeniem strażaków Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Opolu w zakresie ratownictwa chemicznego  i chemiczno-ekologicznego. Było to możliwe dzięki przychylności kierownictwa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
            Zajęcia prowadzone były w bardzo  interesujący sposób przez jednego   z oficerów . Poznaliśmy podstawowe zadania PSP, do których należy nie tylko gaszenie pożarów ale także ratownictwo techniczne, chemiczne i ekologiczne. Państwowa Straż Pożarna wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu może prowadzić działania mające na celu ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzi.
            Każda akcja ratownicza jest bardzo niebezpieczna, a szczególnie te z zakresu działań chemicznych ze względu na rodzaj i właściwości fizyko-chemiczne substancji. Dlatego, aby móc skutecznie prowadzić ten rodzaj działań ratowniczych, strażacy wyposażeni są w szereg urządzeń, dzięki którym potrafią rozpoznać związek chemiczny, zmierzyć jego zawartość w powietrzu oraz zastosować właściwy sposób postępowania, m.in.:
·         dozymetry – przyrządy do pomiaru dawki promieniowania,
·         eksplozymetry – przyrządy do pomiaru granicy wybuchowości,
·         radiometry – przyrządy do mierzenia promieniowania,
·         rurki wskaźnikowe – do rozpoznawania rodzaju gazu.
We współczesnym świecie występuje ogromna ilość związków chemicznych. Nikt nie jest w stanie ich zapamiętać. Dlatego strażacy korzystają z kart materiałów  niebezpiecznych, które zawierają charakterystykę niebezpiecznych związków chemicznych, sposób postępowania, opis i nazwę oraz zagrożenia, jakie mogą one ze sobą nieść.
Należy pamiętać, że aby skutecznie nieść pomoc i likwidować niebezpieczeństwa związane z działaniami chemicznymi należy zapewnić bezpieczeństwo strażakom. Aby było to możliwe muszą być oni wyposażeni               w chemiczne ubrania gazoszczelne (CUG). Są to kombinezony wykonane ze specjalnego materiału, dobrane do odpowiedniego związku chemicznego, gwarantujące bezpieczeństwo strażaka. Dzięki temu odizolowany jest on całkowicie od środowiska zewnętrznego. Oddycha wtedy powietrzem z aparatu powietrznego butlowego. Dla zapewnienia łączności z dowódcą akcji strażak korzysta zawsze         z radiotelefonu. Czas przebywania w CUG jest ograniczony i wynosi ok. 15 min.
W czasie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z jedynym tego rodzaju urządzeniem w województwie, którym jest separator oleju. Służy on do oddzielania oleju od wody. Jest bardzo potrzeby i niezastąpiony w przypadku zbierania substancji  ropopochodnych z powierzchni wody. Jego skuteczność sięga 97 %.
            Dla wszystkich z nas było to bardzo ciekawe doświadczenie. Nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z urządzeniami wykorzystywanymi przez strażaków. Teraz wiemy jak ciężka, niebezpieczna i odpowiedzialna jest służba w straży pożarnej. Wiemy, że zawód strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale również całe spektrum szeroko pojętego ratownictwa. Są jedyną służbą, która podejmuje działania związane z rozpoznaniem, neutralizacją i  likwidacją zagrożeń chemicznych.
                                                                      Opracowała: M. Matczak  kl. 3 b