"Twoje zdrowie w Twoich rękach"

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?:

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko w którym członkowie

społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie:

• podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie

• uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko

• zachęcają ludzi w innych siedliskach w swoim otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły promującej Zdrowie?:

• edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły

• etos zdrowia w szkole

• współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?:

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności lokalnej, tzn. pracowników iuczniów. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie iwspołeczności lokalnej

• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne iatrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów

• umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości

• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki.

• Włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania

• wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.

• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.