O PROMOCJI ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji iWęgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych wEuropejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie

Publiczne Gimnazjum nr im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opolu jest szkoła promującą tradycje regionalne oraz narodowe a także zasady integracji i demokracji europejskiej .

Misją naszej szkoły jest wychowanie ucznia świadomego dokonywanych wyborów dostrzegającego konieczność harmonijnego rozwoju intelektualnego fizycznego. Aktywnie umiejącego współpracować z otoczeniem, prowadzącego higieniczny i zdrowy styl życia , podejmującego działania służące ochronie swojego zdrowia.

Decyzją Rady Pedagogicznej nasze gimnazjum przystąpiło do realizacji zadań Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Tworzenie szkoły promującej zdrowie obejmuje kilka etapów ( my już mamy za sobą kilka znich) między innymi :

· został powołany Szkolny Koordynator ds. Promocji Zdrowia, kierujący pracami Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia,

· dniu 15 listopada 2006 r odbyły się I szkolne warsztaty Promocji Zdrowia na których zostały opracowane zasady, którymi będziemy się kierować w naszej pracy oraz logo Szkoły Promującej Zdrowie,

· wśród uczniów, rodziców i nauczycieli została przeprowadzona ankieta dotycząca „Mojego stylu życia i samopoczucia” na jej podstawie zostały wybrane zadania priorytetowe , które będą aktywnie realizowane w czasie trwania projektu,

· na podstawie przeprowadzonej diagnozy został opracowany Szkolny Plan Promocji Zdrowia.

Nasze pierwsze nieśmiałe kroki na drodze do promocji zdrowia przeradzają się w działania zdecydowane, konsekwentne, pełne optymizmu i wytrwałości, nacechowane holistycznym podejściem do zdrowia.